NARZEDZIOMANIA.PL

Portal dla majsterkowiczów

Partner Portalu
Dom

Klasyczny salon – o czym musisz pamiętać?

Istnieje wiele stylów, w jakim urządzić możemy nasz salon, począwszy od minimalistycznego, poprzez glamour i skandynawski, aż po tak zwany styl klasyczny. To właśnie temu ostatniemu pragniemy przyjrzeć się w ramach dzisiejszego artykułu, bowiem okazuje się, że to właśnie on najczęściej spotyka się z zainteresowaniem mieszkańców kraju nad Wisłą…i to nie bez powodu. Gwarantuje on piękny wygląd a dodatkowo wysoką wartość utylitarną pomieszczenia, w którym spędzamy sporo czasu, zarówno sami jak i w gronie najbliższych czy gości. O czym powinniśmy pamiętać urządzając salon w taki właśnie sposób?

Meble do salonu

Salon wyposażony w stylu klasycznym charakteryzować się powinien bogactwem eleganckich, gustownych oraz wykonanych z wysokiej jakości materiałów form. Dominować powinno w tym przypadku przede wszystkim drewno, eleganckie tkaniny i szkło (dające o sobie znać w formie głównie kunsztownych luster czy też elementów dekoracyjnych i oświetleniowych). Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży wystroju wnętrz podkreślają, że decydując się na design w stylu klasycznym musimy zadbać, aby cały salon utrzymany był w jednym tonie. Oznacza to, że żaden z nabytych mebli ani też jakakolwiek umiejscowiona w pomieszczeniu dekoracja nie powinna odstawać swoim wyglądem od reszty, by nie powodować dysonansu estetycznego u domowników i osób odwiedzających nasz dom.

Salon w klasycznym stylu


Pomimo, że wystrój klasyczny to przede wszystkim kunszt oraz elegancja, unikać powinniśmy nadmiernego przepychu, który to charakterystyczny jest dla stylu glamour. Nadmierna ilość zdobień, różnorodnych form oraz komponentów mających na celu jego upiększenie może doprowadzić do swoistego „przeładowania” salonu, który przestanie być przytulnym i przyjemnym miejscem do spędzania wolnego czasu, a stanie się zagraconym pokojem, w którym poczujemy się przytłoczeni nadmiarem przepychu. Istotną cechą salonu klasycznego jest też gustowne połączenie kolorów. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku powodująca wrażenie przestrzeni i komfortu biel, dworski brąz, czy też ciemna zieleń, która jednocześnie ożywi wnętrze jak i działać będzie na wzrok osoby podziwiającej nasze wnętrze uspokajająco. W sytuacji, gdy zauważymy, że po umieszczeniu zgodnie z naszymi preferencjami wszystkich mebli i akcesoriów w salonie, ten zacznie sprawiać wrażenie niezbyt przestrzennego, możemy podjąć decyzję o powieszeniu na ścianach dużych luster w przezroczystych ramkach, które to nie tylko dodadzą pokojowi wyjątkowości, ale i sprawią, że on sam wydawać się będzie znacznie większy niż jest w rzeczywistości.

Podsumowanie


Zdaniem specjalistów bardzo ciekawe efekty daje połączenie stylu klasycznego z odpowiednio dobraną nutką nowoczesności – aby jednak rezultat wywołał podziw odwiedzających jednocześnie nie sprawiając wrażenia, że poszczególne elementy zostały ze sobą połączone przypadkowo, nieodzowna okaże się zapewne pomoc doświadczonego eksperta z doświadczeniem w wystroju wnętrz. Pomoże on nam wkomponować w klasyczny salon nieco bardziej nowoczesne elementy, sprawiając, że pomieszczenie to prezentować się będzie jeszcze bardziej ekskluzywnie!