NARZEDZIOMANIA.PL

Portal dla majsterkowiczów

Partner Portalu
Budowa Dom

Kamienny dywan – idealne wykończenie powierzchni pionowych

Jednym z ciekawszych rozwiązań ostatnich lat wśród materiałów wykończeniowych są kamienne dywany. Dzięki połączeniu żywicy epoksydowej z naturalnym kruszywem otrzymujemy oryginalny i efektowny budulec, który nota bene odznacza się bardzo dobrymi parametrami pod względem wytrzymałościowym. Z tego też powodu coraz częściej zdobią one tarasy, balkony, schody zewnętrzne, a nawet ścieżki ogrodowe czy podjazdy. Gdzie jeszcze warto zastosować kamienne dywany?

Gdzie najczęściej stosuje się kamienne dywany?

Kruszywa kamienne; marmurowe lub kwarcowe otoczaki – naturalne lub barwione – zatopione w transparentnej żywicy dostarczają nieograniczany możliwość aranżacyjnych. Z tego też względu są tak chętnie wykorzystywane jako materiał wykończeniowy, nie tylko na zewnątrz, ale również we wnętrzach budynków. Na początku kamienne dywany zaczęły zdobić balkony i tarasy, skutecznie wypierając tradycyjne płytki. Doskonale sprawdziły się również jako wykończenie zewnętrznych schodów czy przydomowych przestrzeni, takich jak chociażby podjazdy oraz ścieżki ogrodowe.

Coraz częściej kamienne dywany można spotkać również wewnątrz budynków, jako wykończenie podłóg w garażach, pomieszczeniach gospodarczych, warsztatach i piwnicach. Ponieważ naturalne kruszywo w połączeniu z żywicą prezentuje się niezwykle okazale, kamienne dywany zaczęto stosować również w wiatrołapach, korytarzach, a nawet łazienkach. Co więcej kamienne dywany śmiało można stosować nawet na ogrzewanie podłogowe.

Kamienny dywan jako idealne wykończenie powierzchni pionowych

Z uwagi na swoje parametry wytrzymałościowe jak również niezwykłą odporność na czynniki atmosferyczne, kamienne dywany stosowane są najczęściej na powierzchniach poziomych na zewnątrz budynku. Okazuje się jednak, że jak najbardziej śmiało można stosować je także wewnątrz budynku, a nawet na powierzchniach pionowych. Gdzie zatem kamienne dywany najczęściej goszczą na powierzchniach pionowych?

Na pewno będą to ściany – nie tylko te znajdujące się w strefie wejścia i w innych miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia lub uszkodzenia. Naturalne kruszywa zatopione w żywicy znajdziemy w salonach, holach, a nawet kuchniach. Oczywiście kamienny dywan wygląda efektowanie na ścianie jeśli stanowi jedynie element dekoracyjny. Absolutnie nie wskazane jest pokrywanie nim wszystkich ścian w danym pomieszczeniu, a jedynie jedną – wybraną, lub jej fragment.

Mieszankę żywicy epoksydowej z kruszywem jak najbardziej można również stosować na obudowach kominków, ponieważ jest to materiał ognioodporny. Poza tym zastosowanie marmurowych otoczaków na kominku z pewnością będzie wyglądało niezwykle efektownie, a do tego pomoże w utrzymaniu czystości.

Kamienne dywany nie tylko w domu

Ten materiał wykończeniowy z powodzeniem stosowny jest nie tylko w domach, ale też w pomieszczeniach użyteczności publicznej, w biurach, sklepach, galeriach czy muzeach. Dzięki kamiennym dywanom miejsca te nabierają odpowiedniego charakteru, a przy tym wyglądają naprawdę reprezentacyjnie. Poza tym potrafią pięknie ocieplić każde wnętrze, dlatego tak chętnie stosowane są w hotelach i pensjonatach, zwłaszcza na ścianach – jako element dekoracyjny.