NARZEDZIOMANIA.PL

Portal dla majsterkowiczów

Partner Portalu
Budowa Dom

Inteligentny dom, co to właściwie oznacza?

Koncepcja inteligentnego domu zyskała w ostatnim czasie na popularności i postanowiła zastosować ją w swoim budynku mieszkalnym spora część obywateli naszego kraju. Dla wielu Polaków w dalszym ciągu jest to jednak termin rodem z filmów science-fiction. Dlatego też w ramach niniejszego artykułu przybliżymy im nieco to pojęcie oraz wyjaśnimy na czym polega. Zapraszamy do lektury!

Dom inteligentny

W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że inteligentny dom, to taki, w którym zastosowane zostały wysoce zaawansowane komponenty elektroniczne i systemy automatyczne, dzięki czemu mieszkaniec jest w stanie dostosować do swoich potrzeb różnorakie elementy takiej przestrzeni mieszkalnej. Co więcej, wszystkie takie komponenty są najczęściej połączone z siecią Internet, a więc jasność światła, wilgotność, czy temperaturę panującą w danym pomieszczeniu użytkownik może zmienić przy pomocy smartfona, laptopa lub komputera stacjonarnego – wystarczy tylko zainstalować odpowiednią aplikację. To oczywiście nie wszystkie możliwości inteligentnego domu.

Funkcjonalność i udogodnienia


Po odpowiednim połączeniu ze sobą systemów funkcjonujących w jego obrębie, właściciel może mieć na przykład stały podgląd na obraz z kamer monitorujących przestrzeń dookoła obiektu czy też włączać lub wyłączać określone urządzenia, które to uprzednio podłączone zostały do sieci elektrycznej. Wszystko to znacznie podnosi komfort mieszkańców, a dodatkowo może przełożyć się na zauważalne oszczędności. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby dostosować ustawienia w taki sposób, aby wszystkie urządzenia elektryczne wyłączały się na przykład o godzinie 23 i ponownie włączały się dopiero około godziny 8, dzięki czemu przez całą noc nie będą generowane wydatki za zużycie energii elektrycznej. Pomimo, że w ujęciu dobowym oszczędności okazać się mogą niewielkie, to już w przełożeniu na okres miesiąca lub całego roku, infrastruktura domu inteligentnego może szybko się zwrócić, a następnie zacząć na siebie zarabiać, co jest z całą pewnością spełnieniem marzeń każdego posiadacza własnych czterech ścian!

Podsumowanie


Obecnie na rynku dostępnych jest całe multum produktów, które mogą wchodzić w skład infrastruktury inteligentnej. Wśród nich wymienić można chociażby gniazdka, oświetlenie, systemy grzewcze, czujniki, kamery lub też elementy systemu bezpieczeństwa. Dla wielu osób istotną informacją będzie także fakt, iż możliwe jest zaimplementowanie w ramach takiej infrastruktury urządzeń multimedialnych, takich jak kino domowe, wieża, telewizor, czy w końcu konsola do gier. Ich ustawieniami także możemy zarządzać, jeżeli tylko podłączymy je do inteligentnej sieci oraz dysponować będziemy właściwym, dostarczonym przez producenta oprogramowaniem umożliwiającym sterowanie zdalne. Rozwiązanie takie w dalszym ciągu nie należy do najtańszych, jednakże jeżeli jesteśmy w stanie poświęcić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na modernizację naszej przestrzeni mieszkalnej, z pewnością szybko przekonamy się jak duże korzyści daje możliwość bezpośredniego kontrolowania niemalże każdego elementu naszego domu.