NARZEDZIOMANIA.PL

Portal dla majsterkowiczów

Partner Portalu
Produkcja i Przemysł

Węże odporne na ścieranie, gdzie są najczęściej wykorzystywane

Wielu z nas węże i szlauchy kojarzą się przede wszystkim z pielęgnacją ogródka, jednakże warto wiedzieć, że stały postęp technologiczny sprawił, iż stały się one nieodłącznym elementem wielu branż przemysłu. Dziś przyjrzymy się najbardziej wytrzymałym i niezawodnym z nich, a mianowicie szlauchom wzmacnianym o zmniejszonej podatności na ścieranie.

Gdzie znajdują one zastosowanie?


Okazuje się, że węże odporne na ścieranie są najbardziej popularne w przemyśle ciężkim, gdzie odporność na negatywne działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne stanowią priorytet. Do kategorii tej należą szlauchy, które używane są przez ekspertów z branży budowlanej oraz w szeroko pojętym przemyśle wydobywczym. Pozwalają one pracownikom na sprawne oraz szybkie tłoczenie takich materiałów jak tynk, żwir, suchy piasek, opiłki metali, czy śrut pod dużym ciśnieniem. Ich gładka powłoka wewnętrzna sprawia, że surowce te nie przyczepiają się do ścianek, co znacznie minimalizuje ryzyko ich zatykania się lub przełamania w przypadku ich użytkowania w wysoce wymagającym terenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Ważna jest również odpowiednia wytrzymałość powłoki zewnętrznej takiego szlauchu, bowiem w kopalni lub na placu budowy może on stale ocierać się o beton, kamienie, gruz oraz inne twarde elementy, co w sytuacji zastosowania produktu o standardowej (nie natomiast podwyższonej) wytrzymałości stwarzałoby ryzyko przerwania się lub powstania otworów, przez które transportowane materiały mogłyby przedostawać się na powierzchnię, niejednokrotnie stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia osób pracujących w i tak niezwykle trudnych już warunkach. Z radością informujemy jednakże, że z roku na rok bezpieczeństwo i higiena pracy w rodzimym przemyśle ciężkim ulega regularnej poprawie, a właściciele przedsiębiorstw świadczących usługi w rzeczonym sektorze nieprzerwanie unowocześniają zaplecze technologiczne i park maszynowy, z czym nierozerwalnie łączy się wymiana zużytych oraz niespełniających już swoich zadań węży ssących oraz tłoczących i zastąpienie ich najnowocześniejszymi odpowiednikami, w przypadku których stosunek ceny do jakości jest ponadprzeciętnie korzystny.

Podsumowanie


Węże odporne na ścieranie nie tylko zwiększają wydajność działań wykonywanych przez ekspertów, ale też minimalizują ryzyko wystąpienia wypadku w miejscu pracy, który to w kontekście placu budowy, kamieniołomu lub kopalni może być tragiczny w skutkach. Są one owocem stałego poprawiania jakości szlauchów przemysłowych poprzez wzmacnianie ich struktury oraz zastępowanie zawodnych materiałów o wiele nowocześniejszymi, bardziej elastycznymi, zapewniającymi lepszy przepływ surowca, a także niepodatnymi na działanie negatywnych warunków zewnętrznych. Mamy wielką nadzieję, że szlauchy będące bohaterami dzisiejszego wpisu na dobre zagoszczą w przemyśle ciężkim, jako że nie tylko są one relatywnie niedrogie, co jest dobrą informacją dla właścicieli przedsiębiorstw, to także znacznie ułatwiają pracę i czynią ją o wiele bezpieczniejszą, które to aspekty z całą pewnością przywitają z radością pracownicy wykonujący wymagające i niejednokrotnie grożące odniesieniem uszczerbku na zdrowiu prace.