NARZEDZIOMANIA.PL

Portal dla majsterkowiczów

Partner Portalu
Dom Technologia

BIM – nowa technologia w projektowaniu budynków

Laikom oraz osobom niezaznajomionym z tematem wydawać się może, że inżynieria i budownictwo są branżami przemysłu, w których panuje relatywna stagnacja i w przypadku których innowacyjne rozwiązania oraz technologie wprowadzane są dość rzadko. Nic bardziej mylnego!


BIM  Building Information Modeling

Projektanci już dawno przenieśli się z arkuszy papieru, ołówków i linijek na ekrany komputera, teraz natomiast w ich ręce oddana została rewolucyjna technologia nosząca nazwę BIM. Czym ona jest oraz do czego służy? O wyjaśnienie poprosiliśmy specjalistów w zakresie modelowania BIM – pracownię projektową z Krakowa – Vostok Design.
VOSTOK DESIGN - PROJEKTOWANIE BIM
Vostok Design – Pracownia Projektowa Modelowanie BIM


BIM co to znaczy?

Na początku warto rozwinąć podany powyżej skrót. Jest to akronim pochodzący od anglojęzycznego złożenia Building Information Modeling, które to na język polski tłumaczone jest jako „Modelowanie Informacji o Budynku”. Nadmieniona technologia uznawana jest przez ekspertów za rewolucyjną, bowiem umożliwia dostęp do wszelkich danych dotyczących projektu, weryfikację i modyfikację kosztorysów, jak również tworzenie harmonogramów w dowolnym momencie pracy nad danym zleceniem. Znacznie upraszcza to pracę oraz sprawia, że niewielki błąd, który jeszcze do niedawna zaważyć mógł na jakości całego budynku użytkowego lub mieszkalnego może zostać szybko zidentyfikowany oraz usunięty, bez konieczności tworzenia całego projektu od nowa. Może się także zdarzyć, że poszczególne elementy budynku będą musiały zostać wykonane z innych niż początkowo sądzono materiałów. Niejednokrotnie także klient może zażądać wprowadzenia daleko idących poprawek w projekcie. Kilka lat temu oznaczałoby to konieczność wyrzucenia do kosza całego pieczołowicie przygotowanego projektu do kosza i rozpoczęcia pracy od nowa, jednakże dzięki BIM problem taki już nie występuje.

BIM a zmiany w projekcie


Building Information Modeling umożliwia wprowadzanie modyfikacji „w locie”, a także dopuszcza zmianę właściwości fizycznych, wielkości, a nawet kształtów komponentów, z których mają następnie zostać wykonane dom, biuro lub fabryka. Nawet jeżeli projekt uznany jest już za zakończony, architekt może w dalszym ciągu poszerzyć ścianę działową, upiększyć pustą i nieciekawą ścianę dodatkowymi oknami, czy też zdecydować się na niewielki taras widokowy. Odpowiednio dostosowany do potrzeb profesjonalistów program przeliczy właściwości nie tylko pojedynczej kondygnacji ale i całego budynku, sugerując architektowi zmianę struktury ścian, ponowne przeliczenie działających na budynek sił, czy w końcu przemodelowanie pomieszczenia tak, aby w pełniejszym stopniu pełniło ono powierzoną mu funkcję. Jak można się domyślić, z aplikacji obsługujących BIM korzystają w chwili obecnej jedynie nieliczne polskie biura projektowe, bowiem jest to rozwiązanie dość kosztowne, jednakże oferuje niewyobrażalne wręcz korzyści nie tylko architektom, ale także ich klientom. Biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie w branży trendy, jesteśmy w stanie pokusić się o stwierdzenie, że wraz ze stopniowym obniżaniem się cen takich rozwiązań technologicznych, częstotliwość ich wykorzystywania przez profesjonalistów znacznie wzrośnie, co bezpośrednio przełoży się na jakość opracowywanych projektów budowlanych.