NARZEDZIOMANIA.PL

Portal dla majsterkowiczów

Partner Portalu
Biznes Budowa

Budowa biurowców wciąż opłacalnym biznesem?

Rynek nieruchomości w Polsce stale się rozwija, a zapotrzebowanie na nowe obiekty, zarówno mieszkalne jak i użytkowe jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Przedsiębiorcy oraz spółki dysponujące dość pokaźnym budżetem zastanawiają się czy lepszym rozwiązaniem jest budowa bloków mieszkalnych, czy też inwestowanie swoich środków na wzniesienie biurowców zlokalizowanych w centrach największych rodzimych aglomeracji.

Inwestycja w nieruchomości biurowe


Jak wynika z danych podanych przez specjalistów, o wiele korzystniejsza jest druga z nadmienionych możliwości. Jest to spowodowane szybkim rozwojem sektora małych i średnich firm oraz wchodzeniem na rynek polski coraz to nowych przedsiębiorstw zagranicznych. Wszystkie one potrzebują biur, pracowni i oddziałów, a dodatkowo są w stanie zapłacić niemałe pieniądze za miejsce w obiekcie, którego lokalizacja zapewnia regularny i duży napływ klientów. Sprawia to, że w obecnym klimacie niezwykle korzystnym sposobem zainwestowania posiadanych środków oraz ich pomnażania jest właśnie wzniesienie budynku o przeznaczeniu biurowym.Pomimo faktu, iż początkowo realizacja projektu pochłonąć może niemałe środki, to dzięki dużemu zainteresowaniu tego typu obiektami, bardzo szybko się one zwrócą, a następnie będą na siebie zarabiać, wymagając jedynie podstawowych praw konserwacyjnych oraz modernizacyjnych, które to jednak w porównaniu z samym procesem budowlanym mają charakter marginalny. Samo zrealizowanie podstawowej fazy projektu nie będzie jednak wystarczające, bowiem podmioty zainteresowane wynajęciem przestrzeni biurowej wyrażą chęć uiszczania za jej użytkowanie regularnych opłat wyłącznie w sytuacji, gdy będzie ona odpowiednio wyposażona i spełniać będzie wszelkie ich wymogi.

KosztyDo kosztów realizacji projektu należy więc doliczyć wyposażenie i przystosowanie poszczególnych pomieszczeń do potrzeb zarówno samych użytkowników jak i ich klientów. Absolutnym minimum są obecnie toalety na każdym piętrze, wydajnie działająca klimatyzacja i ogrzewanie, bieżąca woda w kranach oraz dostęp do mediów. Nawet pomimo wydatków, z jakimi zmierzyć się musi inwestor, może on w dalszym ciągu liczyć na przychody większe niż te, które generowałby wynajmowany osobom prywatnym budynek mieszkalny. Opłacany czynsz jest w takim przypadku relatywnie niski, konieczne jest częste prowadzenie prac modernizacyjnych i konserwacyjnych, a dodatkowo część osób zamieszkujących obiekt może zwlekać z opłatami lub też nie uiszczać ich regularnie, co prowadzić może do problemów finansowych inwestora. Podmioty zajmujące biurowce o wiele skrupulatniej uiszczają opłaty, a dodatkowo część niezbędnych prac w obrębie zajmowanych pomieszczeń wykonują we własnym zakresie oraz z własnych środków, nie obciążając tym samym portfela właściciela takiego budynku.

PodsumowaniePodsumowując, stwierdzić można bez cienia wątpliwości, że jeżeli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi lub jesteśmy w stanie je w najbliższej przyszłości pozyskać, bezpiecznym oraz skutecznym sposobem posiadanego majątku będzie właśnie wzniesienie biurowca, szczególnie jeżeli znajdować się on będzie w atrakcyjnej dla przedsiębiorców oraz ich klientów lokalizacji!